| Item Name | Windproof and Warm Cotton Coat with Traction Function |
| Item No. | UME-04001 |
| Brand Name | UMEPETLUV |
| Material | Outer layer: Waterproof coated oxford fabric Inner layer: 160g thickened silk cotton Lining: Stain-resistant black lining fabric Collar: Thickened high-grade fur collar |
| Product Size | XL,2XL,3XL,4XL,5XL,6XL |
| Place of Original | Zhejiang, China |
| Logo | OEM or ODM |
| Color | Meteorite Grey,Grapefruit Red,Sky Blue,Dazzling White,Dazzling Blue are available or OEM |
| Pattern | Solid |
| Applicable Pet | Dog |
| Design | As current or OEM |
| Packing | OPP bag or According to client's request |
| Weight | XL:260 g 2XL:289 g 3XL:310 g 4XL:435g 5XL:456 g 6XL:520 g |
| Feature | Warm & Safety |
| Applicable Pet | Large and Medium-sized Dogs |
| Material | Outer layer: Waterproof coated oxford fabric Inner layer: 160g thickened silk cotton Lining: Stain-resistant black lining fabric Collar: Thickened high-grade fur collar |
| Place of Origin | Zhejiang, China |
| Brand Name | UME-PET |
| Model Number | PET-04001 |
| Product name | Windproof and Warm Cotton Coat with Traction Function |
| Usage | Winter Protection & Night Safety |
| Pattern | Solid |
| Color | Meteorite Grey,Grapefruit Red,Sky Blue,Dazzling White,Dazzling Blue |
| Size | XL,2XL,3XL,4XL,5XL,6XL,Customized |
| OEM & ODM | Acceptable |
| Accept Small Orders | Yes |
|
Minimum order quantity
|
10 pieces
|
| Sample Time | 5-7 working Days |
| Delivery time | 10 – 45 natural days for delivery |
| Package | OPP bag or Color Box or OEM/ODM |
| FOB Port | Ningbo or Shanghai |
| Export Packaging Box Dimensions | 60X45X50 cm |
| Single gross weight | XL:260 g 2XL:289 g 3XL:310 g 4XL:435g 5XL:456 g 6XL:520 g |
| Quantity of Products per Package | about XL:80 pieces 2XL:70 pieces 3XL:60 pieces 4XL:50 pieces 5XL:50 pieces 6XL:30 pieces |
| US Customs Code | 9404 90 90 00 |






